Upozornenie ku sčítaniu obyvateľov

Upozornenie ku sčítaniu obyvateľov

Upozornenie

Vážení občania!

Sčítanie obyvateľov v SR prebieha elektronicky  už iba do 31. marca 2021.  Ak ste sa zabudli sčítať máte ešte pár dní. Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky. Pre účely sčítania sa obyvateľom rozumie každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Obyvateľom sa zároveň rozumie aj občan Európskej únie,  ktorý má na území Slovenskej republiky obvyklý pobyt a štátny príslušník tretej krajiny s trvalým, prechodným alebo tolerovaným pobytom na území SR.  Táto povinnosť sa týka aj občanov, ktorí boli 1.1.2021 ubytovaní s prechodným alebo iným pobytom v rôznych ubytovniach v meste.

Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonný zástupca.

Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je  1. január 2021. V praxi to znamená, že ak sa narodí dieťa po polnoci 1. januára 2021, nesčítava sa. Naopak, ak zomrie človek z polnoci 31. decembra 2020 na 1. januára 2021 treba ho sčítať. Sčítať všetkých t.č. zomretých, ktorí ešte žili 1.1.2021 sú povinní príbuzní.

Vážení spoluobčania, vyzývame vás, zúčastnite sa sčítania obyvateľov,  ktoré práve prebieha do 31.3.2021. Sčítajte sa sami v pohodlí domova a bezpečne prostredníctvom svojho počítača, tabletu či mobilného telefónu. Elektronický formulár pre sčítanie nájdete na stránke www.scitanie.sk  alebo si stiahnite mobilnú aplikáciu. Prosíme rodinných príslušníkov, obyvateľov, pomôžte sčítať sa svojim starším spoluobčanom, ak vás o to požiadajú.

Ak sa niekto nevie z nejakých príčin sčítať sám je potrebné zavolať na mestský úrad č. tel. 055/6962 204, kde Vám radi poradíme a pomôžeme.

Sčítanie prinesie nenahraditeľné informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno- ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o domácnostiach obyvateľov a ich bývaní. Mnohé zo zisťovaných údajov v sčítaní obyvateľov, domov a bytov sú jedinečné a nie je možné ich v rovnakom rozsahu získať z iných zdrojov. Informácie o stave spoločnosti o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach obyvateľstva, ktoré tvoria základ napr. podielových daní obcí, projektov, ďalšieho rozvoja obce a pod.

Podľa zákona o sčítaní môže obec udeliť sankciu obyvateľovi, ktorý mal možnosť elektronicky sa sčítať a nesčítal sa vo výške od 25 do 250,- €.

Vzor elektronického formuláru spolu s jazykovými mutáciami je zverejnený na https://www.scitanie.sk/scitanie-obyvatelov/vzor-scitacieho-formulara.